sso

Gurme köşesi

Meyve ve sebzenin seçilmesi

 1. Temel kural, meyve ve sebzenin mevsiminde satın alınmasıdır. Mevsimi dışında satılan meyve genelde çok uzak ülkelerden ithal edilip yolda tat, hatta daha önemlisi besinlerini de kaybeder.
 2. Markette meyve ve sebzeyi seçerken duyularınıza güvenin. Meyvenin kokusu, kabuğun yapısı ve meyvenin genel görünüşü taze ve lezzetli meyveye seçip seçmediğimize yardımcı olabilecek ipuculardır.
 3. Elinizi uzattığınız ilk elmayı satın almayın, meyveleri dikkatlice seçin.
 4. Meyve ve sebzedeki lekelere dikkat edin. Belirgin lekeleri olan meyveleri satın almayın.
 5. Meyvelerin renginin normal olup olmadığını kontrol edin. Örneğin, yeşil çilek satın almayın.
 6. Meyvenin eski veya yeni oluşmuş eziklerin olmadığını ve meyve ile hassas bir şekilde taşındığından emin olun.
 7. Meyveyi koklayın. Bazı meyveler yalnızca taze olduğunda kokar. Ayrıca kokudan meyvenin rafta uzun bir sürede bekletildiği ve çürümeye yüz tuttuğunu da anlayabilirsiniz.
 8. Meyveye dokunarak yapısını kontrol edin. Örneğin, elma ve armutların sert, ama şeftali, erik ve diğer benzeri meyvelerin daha yumuşak olması gerek. Bu test esnasında meyveye zarar vermemek için dikkatli olun.
 9. Meyve ve sebze seçerken kapalı kutu veya plastik torbalar yerine açık kutularda bulunan meyve ve sebze seçmeyi tercih edin.
 10. Meyveyi elinize alıp ağırlığını kontrol edin. Meyve büyüklüğüne göre ağırsa taze meyve seçtiğinizden emin olabilirsiniz!

Meyve ve sebzenin yıkanması

 1. Yıkanması gereken tüm sebze ve meyveyi mutfak dolabının üzerine lavabonun yakınına koyun.
 2. İsterseniz lavaboya süzgeç yerleştirebilirsiniz.
 3. Meyvelerin yıkanması için ılık su kullanın, kaynar veya çok soğuk su kullanmayın.
 4. Meyve ve sebzeleri akan su altında yıkayın. Toprak kalıntıları veya kirli olan gıdaları temizleme fırçası ile temizleyin. Fırçayı kullanmadan önce fırçanın aşırı sert olmadığı ve meyvelerin kabuklarına zarar vermeyeceğinden emin olun.
 5. Meyve veya sebzelerde herhangi bir kirin kalmadığından emin olun.
 6. Gerekirse meyvenin ezilmiş veya iyi olmayan tarafını kesin.

Meyve ve sebze hakkındaki bilgiler

İlk olarak tadını sevdiğiniz meyve ve sebzelerin suyunu sıkmanızı tavsiye ederiz. Daha sonra yeni meyve ve sebze çeşitleri ve kombinasyonlarını ekleyebilirsiniz.

DİKKAT!!!

Taze meyve ve sebze suyunun aşırı tüketimi konusunda dikkatli olun. Meyvedeki şeker oranı yüksek olup aşırı tüketilmesi kanda insülin seviyesinin artmasına sebep olabilir. Aynı kural havuç ve kırmızı pancar için geçerlidir.

Meyve ve sebzenin hazırlanması

 1. Meyve ve sebzeyi, suyunu sıkmadan önce iyice yıkayınız.
 2. Mango, guava, karpuz veya ananas gibi sert kabuklu meyvelerin önce sert kabuklarını kesmeniz gerekir.
 3. Nektarin, şeftali, mango, kayısı, erik ve kiraz gibi sert çekirdeği olan meyvelerin, işlenmeden önce çekirdeklerinin çıkarılması gerekir.
 4. Narenciyelerin kabuklarının soyulması gerekir.
ananas
ananas

Ananas

Proteinleri amino asitlere ayrıştıran bromelain enzimi içerir ve böylelikle sindirimi kolaylaştırır. Karbonhidratların fermentasyonunu destekleyen biyotin ile birlikte sindirimi kolaylaştırır ve böylece zayıflamayı destekler. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını azaltır ve kan basıncını düşürür, iltihaplanmayı önler ve kasları gevşetir.

avokado
avokado

Avokado

%20 oranında içerdiği organik yağın önemli kaynağıdır. Protein içerdiği için emziren anneler ve vejetaryenler için uygundur. B, C ve E vitaminleri, karoten ve bedeni toksinlerden arındıran ve hücreleri yenileyen antioksidanları içerir. Mineraller arasından avokadoda bakır, potasyum, magnezyum ve fosfor bulunmaktadır.

banan
banan

Muz

Muz, bedendeki su oranını dengeleme ve bedende su birikmesini engelleme işlevini üstlenen ve bu nedenle çok önemli olan potasyumu yüksek oranda içerir.

brokolie
brokolie

Brokoli

İnsan vücudu serbest radikal ve kanserojen maddelere karşı oldukça etkili bir şekilde korur. Brokoli, C vitamini açısından narenciyeye göre daha zengindir. Ayrıca E, B1 ve B2 vitamini de içerir. Brokoli beta karoten ve folik asit, minerallerden potasyum, kalsiyum, fosfor ve kükürt içerir. Orta yaşta ve yaşlı beyefendiler için, brokoli ve karnabaharın prostat kanserinin oluşumunu ciddi derecede engelleyebilmesi çok önemli bir bilgi olabilir.

brusinky
brusinky

Kızılcık

Kızılcık, proantosiyanidinler sayesinde idrar yollarının iltihabına karşı en çok bilenen ilaçtır. Doğal bir antibiyotik olması kanıtlanmıştır. Ağız ve midede bakterilerin nüfuz etmesini engeller. Özellikle mide, karaciğer, yumurtalık, prostat veya göğüs kanserine karşı savaşma potansiyeli vardır.

cuketa
cuketa

Kabak

Su açısından zengindir. Ayrıca lif, protein ve çok sayıda vitamin içerir. Kabuğunda da birçok besin saklıdır. Beden detoksu için uygundur, bedenden suyun atılmasını etkiler ve sindirim sistemini destekler. Sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur.

tesne
tesne

Kiraz

Çiğ olarak yenebilen kiraz ve vişne çeşitleri, kalp ritminin düzenli ve cildin sağlıklı olmasına yardımcı olan zengin potasyum kaynağıdır. Ayrıca yüksek oranda C vitamini oranı içerir. Gut hastalığı önleyebilir.

ostružiny
ostružiny

Böğürtlen

Böğürtlen, vitamin (özellikle C vitamini), mineral ve bioflavonoid, oksidasyona karşı koruyan, damarları güçlendiren ve yenileyen, kan akıcılığı destekleyen, genel olarak yaşlanmayı yavaşlatan ve bedenin yıpranmasını önleyen maddeleri içerir. Böğürtlen ayrıca karoten ve antioksidan deposudur. Üşütme, öksürük, grip, anjin ve sinüs iltihabında tüketilmesi tavsiye edilir.

repa
repa

Kırmızı pancar

Kırmızı pancar damarlara iyi gelir, kandaki kolesterol oranını düşürür, kabızlığı giderir ve kırmızı kan hücrelerin oluşmasını arttırır. Kırmızı pancarın karaciğere yenileme etkisi de kanıtlanmıştır. Tırnak ve saçın uzaması ve sağlıklı cilt için gerekli olan silisyumu da yüksek oranda içerir.

ředkev
ředkev

Kara turp

Yüksek oranda C, E, B vitamini, beta karoten ve antibiyotik etkisine sahip fitonsidleri içerir. Turpun tüketilmesi uykusuzluğa ve baş ağrısına iyi gelir. Ayrıca astım, artritit, ekzema veya soğuk algınlığı iyileştirir. Sindirimi ve metabolizmayı destekler. Böbrek ve idrar yollarının iltihabını iyileştirir. Ufak safra taşlarının erimesini destekler.

boruvky
boruvky

Yaban mersini

Doğada bulunan en iyi antioksidan ve tanen kaynaklarından biridir. Yüksek demir oranına sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Görme yeteneğini iyileştirir, bağırsak sorunları ve kolikleri önler, kanı temizler, böbrek ve idrar yollarının arınmasına ve bedenden fazlalık suyun atılmasına yardımcı olur. Sinirleri yatıştırır, enerji katar ve gençleştirir.

angrest
angrest

Bektaşi üzümü

Vitamin, önemli mineral ve pektin deposu olan meyveler arasında yer almaktadır. Meyvelerinde az kalori ve fazla su bulunmaktadır. Kabızlığa, yüksek tansiyona iyi gelir, bağırsakları temizler, sindirimi kolaylaştırır, damarları güçlendirir, cilt ve saç sağlığını olumlu etkiler ve ateşe karşı iyidir.

fík
fík

İncir

Taze incirin %70-80’i sudan, %25’i şekerden oluşur. Yüksek oranda provitamin A, B vitaminleri, düşük oranda C vitamini ve potasyum içerir. Yüksek lif oranı sayesinde incir, sindirim sorunlarını iyileştiren doğal ilaçtır.

granat
granat

Nar

Narın %77’si sudan, A, B, C ve E vitamini, mineral ve antioksidanlardan oluşur. İltihap önleyici etkisi ve sıkılaştırıcı etkisi var. Tüketilmesi iltihaplı ishal esnasında faydalı olur, gaz ve kolite iyi gelir. Mide asidinin oluşumuzu azaltır, demirin emilmesini kolaylaştırır, atardamarların yaşlanmasını yavaşlatır, kalp krizi önler ve metabolizma atıklarını yok etmeye yardımcı olur.

grep
grep

Greyfurt

Greyfurt C vitamini deposu olup vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca iltihaplanma ve mantar önleyici etkisi (cildin mantar hastalıkları dahil) vardır. Kan dolaşımı ve metabolizmayı destekler ve kandaki şeker oranını düzenler. Ayrıca kalbe olumlu etkisi de var ve damarları temizler. Sindirim ve bağırsak sorunlarını azaltır, bağırsak mikroflorasını yeniler.

hrozny
hrozny

Üzüm

Üzüm yapısındaki basit şeker kalbe enerji sağlar. Kandaki şeker oranını düşürmeye ve damarları koruyarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Kanseri önler. Üzüm adeta B vitamini deposudur. Depresyona karşı savaşır, bağışıklığı arttırır, detoks için uygun, kabızlık ve zayıflamada yardımcı olur. Diüretik etkisi vardır.

hrusky
hrusky

Armut

Armut C vitamini, organik asit, tanen, flavonoid, karotin, glikozid, iyot kalıntıları, düşük oranda P vitamini ve daha yüksek oranda potasyum içerir. Armut suyu damar duvarlarını güçlendirir, diüretik ve koleretik etkisi var ve mide sorunlarına iyi gelir. Yüksek potasyum oranı nedeniyle armut suyu kalp rahatsızlıklarına da iyi gelir.

jablko
jablko

Elma

Böbreklerin doğru çalışmasını destekler. Ayrıca elmalar sindirim sorunlarının giderilmesinde yardımcı olur. Buna örnek bir deyim: “Her gün elma tüket, hastalığa veda et” .

jahody
jahody

Çilek

Çilek zengin bir C vitamini kaynağıdır. Çilek tükenmesinin, spermleri aktif eden testosteronun oluşmasını etkilediği söylenir. Yüksek antioksidan oranı sayesinde cinsel organlarda kan dolaşımını destekler. Ayrıca metabolizmayı ve bağırsak hareketini destekler, üratom ve safra taşının oluşmasını engeller, üşütme belirtileri azaltır ve kan hastalıklarına iyi gelir.

kedlubna
kedlubna

Yer lahanası

Yer lahanasının tüketilmesi için birçok sebep vardır. C vitamini, antioksidan ve çok önemli mineral deposudur. Çok az kalori ve kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olan yüksek miktarda lif içerir. Bu nedenle yer lahanasının zayıflama sürecinde tüketilmesi uygundur. Ayrıca bedeni kansere karşı korur. Safranın oluşumunda etkin rol oynar. Görme yeteneğini korur.

karambola
karambola

Yıldız meyvesi

Yüksek oranda oksalik asit, C vitamini, kalsiyum, magnezyum ve demir içerir. Sağlıklı ve kaliteli uykuyu teşvik eder, tümörlerin oluşumuna karşı savaşır ve doğurganlığı arttırır. Bağışıklık sistemini olumlu etkiler, kemikleri güçlendirir, mide bulantısını yatıştırır ve uçuklara karşı koruyucu etkisi vardır. Kalori değeri çok düşüktür.

kiwi
kiwi

Kivi

Çok az meyve türü kivi kadar C vitamini zenginidir. C vitamini ve magnezyumun kombinasyonu sayesinde kivi metabolizmayı destekler, damarları ve bağışıklık sistemi güçlendirir ve görme yetisini iyileştirir. C vitamininin, stres ile baş etmeye yardımcı olan, konsantrasyona iyi gelen ve psikolojiyi olumlu etkileyen hormonların oluşumu açısından önemli bir antioksidan olduğu bilinmektedir.

tuřín
tuřín

Sarı şalgam

Sarı şalgamın %90’ı sudur. Neredeyse hiç yağ içermeyen bu sebze lif açısından çok zengindir. Çok az kalori içerdiği için rejim esnasında tüketilmesi tavsiye edilir. Vitamin, mineral ve kalsiyum deposudur. Kandaki ürik asitin atılmasına yardımcı olur. Gut hastalığı ve romatizma ağrıları olan insanlara iyi gelir.

lichi
lichi

Liçi

Bu Çin meyvesi Asya ülkelerinde öksürük, üşütme ve bağışıklığın güçlendirilmesi için kullanılır. Mide ülserlerine iyi gelir. C vitamini, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum ve demir gibi minerallerin önemli bir kaynağıdır. Kabukları, çiçek hastalığı ve ishali yatıştıran çayın hazırlanması için kullanılabilir.

malinak
malinak

Ahududu

Göz ve görme sorunlarında doğal bir ilaç olarak kullanılır. Diüretik ve koleretik etkisi vardır. Ahudududa bulunan çekirdekler bağırsak peristaltiği olumlu etkiler. Ahududu, güzellik vitamini olarak anılan biyotin deposudur. Aynı zamanda kolesterol seviyesinin düşürülmesinde yardımcı olur, tansiyonu ve kandaki şeker oranını düşürür, anemiye iyi gelir, kanamayı durdurur ve üşütmeye iyi gelir.

meloun
meloun

Karpuz

Karpuz özellikle yüksek oranda likopen (aynı zamanda domateslerde bulunan bu madde kanser önleyicidir), betakaroten ve sitrülin içerir. Teksas’taki uzmanlara göre karpuzda, ereksiyonu olumlu etkileyen maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin etkisi, karpuzun düzenli tüketildiğinde Viagra ile eşdeğerli olabilir. Karpuzun düzenli tüketilmesi kuru cilde de iyi gelir.

psenice
psenice

Taze buğday

Gözle görülür şekilde bağışıklık sistemini güçlendirir ve kronik uykusuzluğu azaltır. Şişmanlığı önler, peristaltik ve selüliti iyileştirir. Vücudun metabolizmaya bağlı yüksek asit seviyesini etkili bir şekilde dengeler. Hemoglobin seviyesini arttırırken kan basıncı ve kolesterol seviyesini düşürür. Nefes organlarının hastalıklarını önler. Endokrin sistemi yeniler ve bedende bulunan toksinleri ve kanserojen maddeleri nötrleştirir.

mrkev
mrkev

Havuç

Havuç harika bir beta karoten ve A vitamininin bitkisel kaynağıdır. Aynı zamanda lif kaynağıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar, kanda beta karotenin seviyesinin düşük olması bazı kanser türlerinin oluşmasını arttırdığını ortaya çıkarmıştır.

papaja
papaja

Papaya

Papayanın yarısı yetişkinler için günlük C vitamini ihtiyacını karşılar. Vücudu alerji ve bakterilere karşı korur, görme yeteneğini teşvik eder, cildi sıkılaştırır, gıdaların daha kolay sindirilmesini sağlar. Ayrıca arındırıcı etkisi var ve kansere karşı mücadelede etkilidir.

petrzel
petrzel

Maydanoz

En etkili gıdalardan bir tanesidir. Önemli etkili maddesi, dokuların şişmesini önleyen uçucu yağlardır. Güçlü antioksidan etkisine sahip olan flavonoid, C vitamini, potasyum, kalsiyum veya magnezyum içerir. Folik asitin kaynağıdır. Kanın arınmasına yardımcı olur, hücrelere oksijen taşınmasını destekler, diüretiktir.

pomeranc
pomeranc

Portakal

Portakal harika bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca tiyamin (B1 vitamini), folat (folik asit) ve kandaki kolesterol oranını düşürebilen pektin içerir. C vitamini, sağlıklı cildin temeli olan kolajen oluşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücuda bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur.

rakytnik
rakytnik

Yabani iğde

Yabani iğde meyveleri, narenciyelerin içerdiği C vitamininin 25 katını içerir. Etkisini, C vitamininin bozulmasını engelleyen P vitamini güçlendirir. Sindirim sistemini destekler, iltihaplara karşı bağışıklığı arttırır, ülser tedavi eder, saç dökülmesini önler ve bedeni toksik maddelerden arındırır. Taze yabani iğdenin grip, anjin, üşütme veya baş ağrılarında tüketilmesi tavsiye edilir.

rebarbora
rebarbora

Ravent

Yüksek oranda elma ve sitrik asidi içerir. Ayrıca fazla oksalik asit içerir. Bu madde, ravent kaynatıldıktan sonra hafifçe toksik hale gelir ve bu nedenle çiğ olarak ve başka gıdalarla birlikte meyve suyu halinde tüketilmesi tavsiye edilir. Yüksek B vitamini oranı sayesinde dolaşım sistemi ve kan oluşumu için faydalı olup cilt ve saçları güzelleştirir ve sinir sistemini güçlendirir. Mangan ve potasyum sayesinde bedenden fazlalık olan suyun atılmasına yardımcı olur. Yağların yakılmasında ve kabızlığın giderilmesinde etkilidir.

chrest
chrest

Kuşkonmaz

Diüretik ve hafif laksativ etkisi vardır. Bedenin arınmasını destekler. Romatizmaya iyi gelir. Kan hücrelerinin oluşumunu teşvik eder, damar sistemi ve kalbin sağlığının korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda afrodizyak olarak kullanılır. Ayrıca güzelliği de etkiler- güzel ve parlak saç, temiz ve elastik cilt ve güçlü tırnaklar. Neredeyse hiç denecek kadar az kalorisi var, rejimde tüketilmesi tavsiye edilir. Ürik asidin oluşumunu teşvik ettiği için gut hastalığı olanların tüketilmesi tavsiye edilmez.

spenat
spenat

Ispanak

Ispanak yüksek demir, beta karoten, A ve B vitamini ve mineral oranı sayesine önemli bir sağlık koruyucusudur. Vücudu serbest radikallere karşı korur, ağır metallerden arındırır, kanser ve hastalıkları önler, görme yeteneğine iyi gelir, hamilelik esnasında fetüsün gelişmesini olumlu etkiler, ruhsal sağlığı, duyma yeteneği, kanın oluşumu, tırnak, saç ve cilt sağlığı olumlu etkiler, uykuya iyi gelir ve kalbi ve damarları güçlendirir.

svestky
svestky

Erik

Erik E vitamini, mineral, tanen ve organik asitleri içerir. Kalp ve damarları güçlendirir, kolesterol seviyesini düşürür. Strese karşı bağışıklığı arttırır, şeker metabolizmasını dengeler ve böylelikle zayıflamaya yardımcı olur. Gut hastalığı, romatizma, böbrek, karaciğer ve dolaşım sistemi hastalıkları için etkili bir ilaçtır. Bağırsakları temizler ve kabızlığı giderir.

dýně
dýně

Bal kabağı

Zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca bol su, lif ve az kalori içerir. Pankreas, dalak, sindirim sistemi, ama aynı zamanda kalp hastalıklarına iyi gelir. Kanseri önler. Diüretik etkisi var ve böbrek hastalıklarının etkisini azaltır. Genel olarak beden hücrelerini yeniler.

okurka
okurka

Salatalık

Salatalığın %95’i sudan ve yüksek oranda liften oluşur. En güçlü alkali sebze türü olup midenin asit oranını dengeler. Atık maddelerin bedenden atılmasını kolaylaştırır. Cildin nemini korur ve vücuda saç ve tırnaklar için önemli olan kükürt ve potasyumu sağlar. Çok az kalori içerir ve tokluk hissi yaratır.

celer
celer

Kereviz

Bütün beden üzerine detoks etkisi var, kanserojen maddeleri yok eder ve ayrıca cinsel gücü de arttırdığı söylenir. Kökü hariç yapraklı sapları da yenebilir. Kereviz bakteri ve mantarları uzaklaştıran maddeleri, yüksek oranda C vitamini, ama aynı zamanda A, B, E ve K vitamini içerir. Minerallerden bu sebze türünde potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor, demir ve iyot bulunmaktadır.

hrasek
hrasek

Taze bezelye

Kolesterol ve zararlı yağların atılmasına yardımcı olan lesitin deposudur. Böylece de karaciğerin fonksiyonlarına ve cilde olumlu etkisi vardır. Vitaminler arasında A ve C vitamini içerir. Ayrıca protein, lif ve şeker de içerir. Mineraller arasından sinir, kas, böylece de kalp için önemli olan potasyumu yüksek oranda içerir.

řeřicha
řeřicha

Su teresi

Su teresi önemli bir C, B1 vitamini, beta karoten ve böylece de bağışıklık sistemimiz için önemli olan antioksidanların önemli bir kaynağıdır. K vitamini kanın sağlıklı pıhtılaşması ve kemik mineralizasyonu için önemlidir. İdrar organları ve böbrekler için faydalı, öksürüğü tedavi eder, sindirim enzimlerinin oluşumunu destekler, kandaki şeker oranını düşürür. Ayrıca geçmişte bağırsak parazitlerinin yok edilmesi, iştahsızlık, cilt sorunları veya ağız boşluğu dezenfeksiyonu için tavsiye edilirdi.

mango
mango

Mango

C ve E vitamini ve beta karoten gibi antioksidanların önemli ve zengin kaynağıdır. Mango, hastalık esnasında, arınma kurları esnasında veya genel olarak bedenin güçlendirilmesi için tüketilmesi tavsiye edilir. Cildin sağlıklı rengini, doğal pigmentasyonu korumaya yardımcı olur ve akneyi önler. Ayrıca saçların yapısını ve rengini canlandırır ve aşırı dökülmeyi önler.

celer
celer

Sap kereviz

Sap kereviz, yüksek su oranı ve düşük kalori oranı sayesinde uygun bir rejim takviyesidir. Yüksek oranda C ve B vitaminleri, çözünmez lif, mineral ve diğer maddeleri içerir. Afrodizyak olduğu söylenir. Diüretik etkisi var, böbrek fonksiyonunu destekler, romatizma ve artritide iyi gelir, iltihap önleyici etkileri var, uykusuzluğa, migren ve strese karşı savaşır.

paprika
paprika

Biber

Biberin tüm renkleri, diğer meyve ve sebze türleri ile karşılaştırıldığında ısı ile temas edildiği zaman bile kaybolmayan C vitamini deposudur. Biber damarları güçlendirir ve damar ağrılarını yatıştırır, bağ dokuları güçlendirir, görme yeteneği ve dolaşım sistemini teşvik eder. Tümör hastalıklarına karşı önleyici etkisi vardır.

rajce
rajce

Domates

Kalbin hücre yapısını güçlendirir. Metabolizmayı, sağlıklı cildin oluşması, yeni bağ dokularının oluşmasını destekler ve bedendeki tüm mukozayı güçlendirir. Hücreleri gençleştirir, kan dolaşım sorunlarını iyileştirir, uykuya iyi gelir. Sindirim sorunları ve kabızlığı giderir, bedende biriken suyun atılmasına yardımcı olur ve diüretik etkisi vardır.

rybíz
rybíz

Frenk üzümü

Yüksek C vitamini oranı ile meşhurdur. Pektin sayesinde damar sistemine de iyi gelir. Varis, tansiyon veya hemoroid sorunlarını önler. İçerdiği madde bileşimi sayesinde sinir sistemine, saç ve cilde iyi gelir, gözleri ve mukozaları korur ve bağışıklığı arttırır. Üşütme, grip ve anjin ile savaşır. Kanser hücrelerinin oluşmasını önler. Frenk üzümü suyu böbrekler için de faydalıdır.

citron
citron

Limon

Başka zengin bir C vitamini kaynağıdır. B vitaminleri, fosfor, potasyum, sodyum, kalsiyum veya demir hariç ayrıca antioksidan ve kanser önleyici etkilerine sahip olan flavonoidleri içerir. Limon bağışıklık sistemi güçlendirir, sindirimi kolaylaştırır, çalışma gücü arttırır, kanı sulandırır, atık maddelerin bedenden atılmasına yardımcı olur ve çok daha faydası vardır.

###message