sso

%50 çiğ beslenme %100 den daha mı iyi?

Yedikleriniz konusunda kısıtlamalara karşı kurallarınız olsa bile farklı bir çiğ beslenme konsepti bulabilirsiniz. Diyet takip etmenin uzun vadede çok zor olduğunu düşünebilirsiniz,ama şunu unutmayın ki çiğ beslenmenin birçok yararı vardır.

Çiğ beslenme takip edilecek en iyi yol mu?

Çiğ gıda diyeti destekliyicileri gıdaların 45 C dereceden daha yüksek bir derecede işlenmiş olması durumunda vücudumuza giren besinin ölü ve yararlı olmadığını düşünüyorlar. Bu bir yere kadar doğrudur. Isıtma belirli besinlerde kayıptır( vitamin B ve C), belirli besinlerde de yüksek sıcaklar etkilidir (likopen ve karotenoidler gibi).

"Çiğ gıdalar hakkında  anlaşmayan bir çok şey vardır. Ayurveda ya da geleneksel Çin tıbbı gibi beslenme programlarına göre, her kişinin  diyeti farklıdır. Bazı insanlar için işlenmemiş gıda, bazı insanlar içinse pişmiş yemek için daha uygundur. Beslenme uzmanı Dr. Margit Slimákováon çiğ besin diyetini herkes için  en iyi diyettir diyemeyiz der  YouTube kanalında.

Çiğ yemek diyetini savunanlar bunun enerjilerini arttırdığını ve kilo verdirttiğini söylerler. Bu basit bir açıklamadır. İnsanlar normal  beslenmelerinde bile bazı zararlı gıdaları taze gıdalarla değiştirselerde  farkı hissedebilirler.

 

 

 

 

 

raw food
raw food

%100 Çiğ yemek diyetindeki en büyük risk nedir?

  Vücut ihtiyacı olan tüm vitaminleri alır fakat B12, kalsiyum ve protein eksikliği yaşanır. Yaşa ve kiloya bağlı olarak kalori miktarı yetersiz kalabilir. Sizi sosyal ortamlarda kısıtlayabilir, restorana veya bir arakadaşınıza yemeğe gittiğinizde rahat edemeyebilirsiniz.

 

 

 

 

Bunun anlamı çiğ beslenme diyetine karşı mısınız?

Kesinkikle hayır - herkes kendi vücut yapısına göre en uygun diyeti bulabilir. Uzun yıllar çiğ beslenen bir sürü insan var.

Kendinizi nasıl beslendiğinizde rahat hissediyorsanız öyle devam edin, fakat aniden aşırı kurallı diyet ve beslenme şekillerine girmeyin. Ama küçük bile olsa farklılklar her zaman işe yarar.

 Eğer %50 çiğ beslenirseniz birçok sağlık probleminizin ortadan kalktığını hissedersiniz diyor  Marie-Claire Hermans ve ekliyor '' çiğ beslenme bir gecede %100 çiğ yemek yemek değildir, yavaş yavaş, sağlıklı gıdalar ve besin takviyeleri ile aşamalı olarak, vücudunuza zarar vermeden devam etmelisiniz''.

 

 

 

raw food
raw food

% 50 çiğ nasıl olmalı?

Her öğünü  yarısı çiğ olarak hazırlabilirsiniz. Mesala tabağınızın yarısında taze sebze veya meyve olsun. Yeşil yapraklılar, meyve, fındık veya soğuk sıkım yağ ekleyebilirsiniz. Ayrıca taze sıkılmış meyve veya sebze suyu ya da bir miktar kurutulmuş meyve tüketebilirsiniz aperatif olarak.

%50 çiğ beslenme modeli sonsuza kadar yapabileceğiniz bir şeydir. Çiğ gıdaları tüketim miktarını zamanla arttırarak da doğru bir başlangıç yapabilirsiniz.

 

 

Yayınlandı: 4. Mayıs 2016
###message