sso

Nasıl hızlı taze meyve suyu hazırlarsınız

Oruç - yemek yok, sadece su - birçok insan için gerçekten zordur. Açlık duygusu ve kötü ruh hali er ya da geç bunu sona erdirir. Ama yapacağınız meyve ve sebze suyu orucu alternatifi tüm bu etkileri en aza indirir.

půst ovocné šťávy
půst ovocné šťávy

Nasıl yapacaksınız?

Yavaş başladığınıza emin olun. En iyi olanı yemeğin yerine tüketmenizdir. İlk öğünde bir sıkıntı yaşamazsanız kalan öğünlerde de devam edin. Sonunda tüm öğünlerin yerini farklı meyve ve sebze sularıyla değiştirmiş olursunuz, tabi su içmeyi unutmayın.

 

šťávový půst
šťávový půst

Hangi çeşit tercih ediyorsunuz?

En iyi yol meyve ve sebze oranını yarıyarıya hazırlamaktır, yani 50/50 meyve ve sebze. Farklı çeşitlerin olmasıda önemlidir. Gerçekten tadından zevk aldığınız meyve ve sebzeleri karıştırırn.

 

 

půst ovocné a zeleninové šťávy
půst ovocné a zeleninové šťávy

Hangi sıklıkta ne kadar sürede?

Her ay, her üç ayda bir  veya 1-3 günlük bir süre için yapılabilir. İki hafta kadar süren uzun oruç  yılda iki kez  yapılabilir. Başlamak için bahar doğru zamandır çünkü  karaciğer  daha aktif olma eğilimindedir. Ama istediğiniz herhangi bir zamanda da yapabilirsiniz.

 

Güvenli mi?

Oruç bedenin kendi doğal  iyileştirme mekanizmalarını geri yüklemeye yardımcı olmak amacı ile yapılır. Beden ve zihin  dengesini sağlar. Oruç eski bir gelenektir, tarihler boyunca yapılmıştır.

Eğer  ciddi veya kronik bir hastalığınız, yeme bozukluğunuz  veya düzenli  ilaç alımanız gerekiyorsa  başlamadan önce mutlaka bir doktora danışın. Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, emziren bir anneyseniz veya riskli bir sağlık sorununuz varsa da doktora danışın. Tamamen sağlıklı  bile olsanız başlamadan önce doktora danışın ve dikkatli olun. Doğrudan tıbbi gözetim altında olmadıkça 14 günden fazla yapmayın.

 

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Açlık sırasında biriken toksinler sizin bağırsak, karaciğer, safra kesesi, akciğer, sinüsler, böbrekler, deri ve yağ dokularınıza salınır. Bu temizlik zamanında  sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkların vücudunuzda bıraktığı  toksinler fazla miktarda ortaya çıkar. Bu gaz, mukus veya akne gibi bazı istenmeyen yan etkilere yol açabilir.

Bunun sebebi toksinlerin vücudunuzu terk etmeden önce kan dolaşımında olmalarındandır. Sonuçları toksinler vücudunuzu ter ettikten sonra göreceksiniz. Karşılaştırdığınızda nispeten küçük kalacaklar.  Bu yüzden endişelenmeyin.

 

půst čerstvé šťávy
půst čerstvé šťávy

Bu etkileri nasıl önleriz ya da minimuma indiririz

Yavaş başlayarak, yeterli su içerek  ve mümkün olduğu kadar  keyifli oruç tutarak. Bol. bol su içmek toksinlerden daha hızlı arınmanızı sağlar. Bu işe yaramazsa  veya yan etkiler güçlü ise  durmak ve bir iki öğün sağlıklı bir yemek yiyerek devam etmek gerekir. Kısaca yavaş ve dikkatli bir şekilde gitmek en iyisidir. Sadece pizza ve hamburger yedikten sonra çok meyve suyu içerek  bir mucize beklemeyin.  
 

 

 

İç gözlem için açlık süresini kullanın

Oruç size bedeninizi dinlemeniz için büyük bir fırsat verir. Gerçek açlık duygusunun ne olduğunu hissetmeye çalışın, sırf can sıkıntısı veya alışkanlık mı. Niye aynı koşullarda aynı şeyleri yiyorsunuz, tuzlu atıştırmalıklar ya da şekerli şeyler mesela ? Bu gıdalar başka şeylerin yerinemi geçiyor yoksa bir çeşit tatmin duygusu mu yaşıyorsunuz?

 

 

Bir kaç tavsiye daha!

Potansiyal stresi minimuma indirmek ya da oruç, planınızın dışında ilerlemeyin. Sadece bunu yapmaya hazır hissetiğiniz o ana kadar bekleyin.

 

 

Yayınlandı: 19. Mayıs 2016
###message